Rząd uruchomił program “Wspieraj Seniora – Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów” w drugiej połowie października. W ramach programu wolontariusze mogą pomóc starszym, samotnym osobom, np. w dostarczeniu zakupów, takich jak artykuły spożywcze czy środki higieny osobistej. Bezpośrednim realizatorem projektu są samorządy, które wdrażają go za pośrednictwem np. ośrodków pomocy społecznej. Działania te mają być dofinansowane ze środków budżetu państwa.


Jednak przedstawiciele poszczególnych samorządów informują o szeregu niejasności związanych z programem. Brakuje także ogólnopolskiej kampanii informacyjnej o tym programie.Powinien wybrzmieć w niej czytelny komunikat, że za zakupy dostarczane przez wolontariuszy seniorzy muszą zapłacić sami.

Złożyłam interpelację w tej sprawie do Minister Rodziny i Polityki Społecznej, pani Marleny Maląg, w której pytałam o:

  1. Czy dodatek dla pracownika socjalnego ma być naliczany ze względu na liczbę seniorów czy liczbę zgłoszeń od każdego seniora?
  2. W jaki sposób postępować z seniorami przebywającymi na kwarantannie, z którymi wolontariusz nie może mieć osobistego kontaktu, a z którymi musi się spotkać i rozliczyć z zakupów?
  3. Program ma być realizowany od 20 października do 31 grudnia 2020 r., jednak niektóre samorządy informują, że w dalszym ciągu nie otrzymały pieniędzy. Z czego wynikają te opóźnienia?
  4. Modele matematyczne wskazują, że pandemia koronawirusa nie wygaśnie do końca roku. W pierwszych miesiącach 2021 roku rząd będzie dalej zachęcał seniorów do pozostania w domu. Czy w związku z tym Ministerstwo rozważa przedłużenie programu?
  5. Czy Ministerstwo planuje umożliwienie seniorom regulowania opłat za zakupy w formie przelewu?

Pod interpelacją podpisali się także inni posłowie i posłanki Razem: Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Adrian Zandberg i Marcelina Zawisza.

Skip to content