W sobotę wraz z aktywistami partii Razem z Koła Kujawsko-Dobrzyńskiego odwiedziłam miejscowości, które borykają się z problemem wykluczenia transportowego.

W powiecie kutnowskim z gmin Łanięta oraz Dąbrowice w niedzielę komunikacją publiczną nie da się dotrzeć do Kutna. W soboty liczbę kursów autobusowych można policzyć na palcach jednej dłoni. Lepiej nie jest także w dni robocze, poza godzinami dojazdu i powrotu uczniów, dojazd do Kutna, chociażby na zakupy czy popołudniową zmianę, jest niemożliwy!

Rozmawiałam z mieszkańcami, którzy jeszcze pamiętają czasy, gdy pociągiem dało się dojechać do Kutna czy Płocka, a autobusy jeździły znacznie częściej niż obecnie.

Brak połączeń autobusowych lub kolejowych powoduje wykluczenie osób bez własnego samochodu. Są to zazwyczaj seniorzy lub osoby z niepełnosprawnościami, które bez pomocy sąsiadów lub rodziny nie dojadą w weekendy do sąsiednich miejscowości, zaś w dni szkolne korzystanie z przepełnionych autobusów może być dla nich niebezpieczne w dobie pandemii.

Jako posłanka prowadzę działania na rzecz dofinansowania transportu publicznego, bo wiem, jak istotne dla gospodarki i mieszkańców jest dobrze skomunikowane państwo.

Skip to content