Na początku stycznia posłanka Paulina Matysiak zapytała ministra infrastruktury o plany na nowe przystanki kolejowe w Łodzi. W przyszłości mogłyby one przyciągnąć kolejnych pasażerów i rozwinąć transport publiczny w mieście. Co wynika z odpowiedzi?

Plany rozwoju kolei na trasie tunelu

Dla łodzian z pewnością zaskoczeniem nie będzie informacja, że wraz z budową tunelu średnicowego powstaną trzy nowe stacje — Łódź Śródmieście, Łódź Polesie (w pobliżu popularnej Manufaktury) oraz Łódź Koziny. Ministerstwo poinformowało też, że do 2025 roku ma powstać przystanek Łódź Zarzew. Ma znajdować się przy linii kolejowej między dworcami Chojny i Widzew i obsługiwać będzie jedno z większych osiedli.

Inne stacje w gestii marszałka

Niestety dobrych wieści nie ma na razie dla osób zainteresowanych przystankami na innych osiedlach w mieście. Jak zaznaczył resort infrastruktury, przystanki Łódź Janów, Łódź Nowe Sady i Łódź Zdrowie nie zostały ujęte w bieżących planach PKP PLK.

Jak podkreśla w odpowiedzi na pismo parlamentarzystki ministerstwo, wiele w tej sprawie zależy od marszałka województwa łódzkiego. Marszałek mógłby wyrazić potrzebę utworzenia tych przystanków. Wtedy możliwe byłoby opracowanie planów. Spółka PKP PLK deklaruje chęć współpracy ze stroną samorządową w tym zakresie. Dodatkową szansą na takie decyzje może być opracowywany plan inwestycyjny do 2040 roku z wykorzystaniem funduszy unijnych.

Skip to content