Problemy z transportem publicznym w powiecie kutnowskim
Odkąd w 2018 roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Kutnie przestało realizować przewozy autobusowe, mieszkańcy powiatu kutnowskiego borykają się z problemami komunikacyjnymi. PKS w Kutnie realizował regularne kursy na trasach łączących Kutno ze wszystkimi gminami powiatu kutnowskiego, a także z powiatami sąsiednimi. Wiele tych kursów przejęły prywatne firmy transportowe, jednak ilość połączeń wciąż jest zbyt mała, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców gmin oddalonych od Kutna – siedziby powiatu.
W najgorszej sytuacji są obecnie mieszkańcy gminy Dąbrowice. W dni powszednie do Kutna kursują tylko 2 autobusy szkolne, natomiast w weekendy i dni wolne do Kutna nie kursuje żaden autobus. Ponadto na terenie powiatu brakuje komunikacji, która łączyłaby ze sobą sąsiednie gminy oraz powiaty.
Zwróciłam się w tej sprawie do Starosty z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań:
- Czy Starostwo Powiatowe w Kutnie monitoruje sytuację mieszkańców powiatu kutnowskiego pod względem dostępu do komunikacji publicznej?
- Czy władze powiatu kutnowskiego rozważają pozyskanie środków na realizację we własnym zakresie połączeń komunikacyjnych na terenie powiatu?
- Czy władze powiatu kutnowskiego składały lub planują składać wniosek o dofinansowanie połączeń z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych?
- Jeżeli nie planują składać takiego wniosku – proszę o uzasadnienie.







