Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego od dawna narzekają na brak dostępu do szybkich i komfortowych połączeń kolejowych z większymi miastami Polski. Problem dotyczy zarówno pociągów dalekobieżnych, jak i regionalnych. W tej sprawie interweniuje posłanka Paulina Matysiak, która złożyła interpelację do Ministra Infrastruktury.

Brak połączeń dalekobieżnych

Obecnie do Cieszyna nie docierają żadne pociągi dalekobieżne PKP Intercity. Jedyne dostępne połączenie międzynarodowe z Zebrzydowic do Pragi jest obsługiwane przez Koleje Czeskie, a ceny biletów są dość wysokie. Sytuacja ta znacznie utrudnia życie mieszkańcom, szczególnie tym, którzy na co dzień potrzebują dojeżdżać do pracy czy szkoły w innych częściach kraju.

Potrzeba nowych połączeń

Posłanka Matysiak zwraca uwagę, że Śląsk Cieszyński jest regionem o dużym potencjale turystycznym i gospodarczym, a brak szybkich połączeń kolejowych utrudnia jego rozwój. W odpowiedzi na postulaty mieszkańców posłanka zaproponowała uruchomienie dwóch nowych połączeń PKP Intercity:

  • Wrocław Główny — Kraków Główny przez Opole, Racibórz, Chałupki, Bohumin, Zebrzydowice, Cieszyn Marklowice, Cieszyn, Skoczów, Bielsko-Biała (z modernizacją odcinka linii nr 190), Andrychów i Wadowice.
  • Cieszyn – Warszawa przez Czechowice-Dziedzice, Katowice i Kielce.

Dogodne przesiadki

Takie rozwiązanie nie tylko zwiększyłoby mobilność mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, ale także umożliwiło dogodne przesiadki do innych miast, takich jak Łódź, Szczecin czy Trójmiasto.

Pytania do Ministerstwa

W związku z powyższą inicjatywą, posłanka Matysiak zwróciła się z pytaniami do Ministerstwa Infrastruktury dotyczącymi planów aktualizacji Planu Transportowego, możliwości wprowadzenia zaproponowanych połączeń oraz modernizacji linii nr 190, aby dostosować ją do potrzeb ruchu pociągów dalekobieżnych.

Mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego czekać na odpowiedź rządu i mieć nadzieję, że ich postulaty zostaną wysłuchane. Będziemy informować na bieżąco o rozwoju tej sprawy.

Skip to content