W sobotę 20 stycznia w biurze poselskim Macieja Koniecznego w Katowicach odbył się panel dyskusyjny dotyczący kolejowych podróży transgranicznych na terenie Unii Europejskiej. Spotkanie zostało zorganizowane przez Konrada Nülkena, studenta transportu Politechniki Śląskiej oraz członka partii Die Linke.

W trakcie spotkania zdefiniowane zostały problemy pasażerów w połączeniach międzynarodowych. Uczestnicy wypracowali mapę drogową spraw i rozwiązań, które należy pilnie podjąć w Parlamencie Europejskim. Wśród nich pojawiły się takie zagadnienia jak: brak kompleksowej informacji pasażerskiej zrzeszającej wszystkich przewoźników w UE, różne ceny biletów w państwach członkowskich czy brak dotowanych połączeń międzynarodowych (np. brak wspólnego finansowania połączeń między Berlinem a Warszawą).

W spotkaniu posłankę Paulinę Matysiak reprezentował jej asystent społeczny Wiktor Misztal.

Kolejne spotkanie planowane jest z udziałem strony niemieckiej.

Bardzo dziękuję Konradowi Nülkenowi za podjęcie działań na rzecz zwiększenia dostępności połączeń międzynarodowych i bardzo liczę na to, że integracja rynku kolejowego w Unii Europejskiej będzie ważnym tematem nadchodzącej kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego — komentuje posłanka Matysiak, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym.

Skip to content