Mieszkańcy aglomeracji wrocławskiej od dłuższego czasu czekają na realizację obietnicy obecnego rządu, która zakładała remont węzła kolejowego. Posłanka Paulina Matysiak postanowiła zapytać ministerstwo o sprawę. Brak działań rządu jest powodem dużego niezadowolenia wśród mieszkańców aglomeracji, przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządowców oraz parlamentarzystów.

Obietnica bez pokrycia?

Modernizacja wrocławskiego węzła kolejowego stanowiła obietnicę rządu, która niestety nie doczekała się do tej pory realizacji. Inwestycja nie pojawiła się na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032). Ta sytuacja wywołuje uzasadnione rozgoryczenie i skłania do postawienia pytania – dlaczego obietnica nie została dotrzymana?

Kluczowy element sieci kolejowej

Wrocławski węzeł kolejowy jest jednym z najważniejszych w kraju. Odgrywa kluczową rolę w transporcie pasażerskim i towarowym, co potwierdza jego ogromne znaczenie dla ruchu kolejowego w Polsce. Z uwagi na zaawansowany wiek istniejącej infrastruktury i ogromny ruch pociągów niezbędna jest jego modernizacja, aby mógł on sprawnie funkcjonować.

Posłanka Matysiak w interpelacji wskazuje szereg potrzebnych inwestycji, które powinny zostać przeprowadzone, takich jak rozbudowa estakady przy stacji Wrocław Główny, powstanie nowych przystanków kolejowych, dobudowanie toru na Towarowej Obwodnicy Wrocławia czy wprowadzenie jednolitego systemu kolei aglomeracyjnej. Parlamentarzystka pyta o powody nieuwzględnienia tych projektów na liście Krajowego Programu Kolejowego i oczekuje wyjaśnień od rządu.

O odpowiedzi poinformujemy.

Skip to content