Mieszkańcy Więcborka są oburzeni sytuacją na linii kolejowej nr 281, gdzie pociągi turystyczne kursujące na odcinku Nakło nad Notecią – Chojnice przez Więcbork nie zatrzymują się na stacjach Więcbork, Sępólno Krajeńskie oraz Kamień Krajeński. Pomimo istniejących peronów oraz zakończonej modernizacji peronu w Więcborku, Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy nie wyraża zgody na zatrzymanie tych pociągów na wspomnianych stacjach. Posłanka Paulina Matysiak napisała w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury.

Problem z przejazdem pociągu niepodległości

Podobna sytuacja miała miejsce na linii kolejowej nr 241, gdzie w latach 2011–2012 uruchomiono regularne pociągi turystyczne. Jednak Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy zawiesił połączenia na linii Tuchola – Koronowo i zaprzestał uruchamiania połączeń z Tucholi do Koronowa pomimo wielokrotnych wniosków organizatorów. Mieszkańcy wspominają, że problem powstał w listopadzie 2018 roku, kiedy to Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy uniemożliwił przejazd pociągu z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wówczas pociąg specjalny miał zatrzymać się w Więcborku oraz w Sępólnie Krajeńskim, gdzie planowano uroczystość wjazdu „pociągu niepodległości”, jednak Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy nie wyraził zgody na zatrzymanie pociągu.

Interpelacja posłanki Pauliny Matysiak

W związku z negatywnymi głosami z regionu posłanka Paulina Matysiak skierowała interpelację do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o wyjaśnienia. Posłanka pyta, dlaczego spółka PKP PLK nie pozwala na zatrzymanie pociągu turystycznego na stacji Więcbork pomimo zakończenia modernizacji peronu. Wśród pytań pojawiło się też to dotyczące tego, kiedy zostanie podniesiona prędkość szlakowa na odcinku linii kolejowej nr 281 pomiędzy Nakłem nad Notecią a Obkasem oraz kiedy linia kolejowa nr 241 zmieni status z zawieszonej na czynną w celu umożliwienia uruchamiania na niej przynajmniej pociągów turystycznych.

Czekamy na odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na pytania posłanki Pauliny Matysiak, która może przynieść wyjaśnienie sytuacji oraz ewentualne zmiany w funkcjonowaniu lokalnych połączeń kolejowych. Mieszkańcy Więcborka i okolic liczą na poprawę sytuacji i możliwość korzystania z pociągów turystycznych zatrzymujących się na ich stacjach.

Nie tylko Więcbork dotknięty problemem

Sytuacja na linii kolejowej nr 281 oraz 241 to niejedyne przypadki, w których mieszkańcy miejscowości są pozbawieni możliwości korzystania z pociągów turystycznych zatrzymujących się na ich stacjach. W całej Polsce można spotkać się z podobnymi problemami, co pokazuje, że to nie tylko lokalny problem Więcborka, ale także szersza kwestia zarządzania infrastrukturą kolejową w kraju. Widać, że potrzeba zmian w zarządzaniu infrastrukturą kolejową w Polsce. Wiele miejscowości boryka się z podobnymi problemami, co utrudnia rozwój turystyki i promocję regionu.

Pociągi turystyczne mają ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności. Przyciągają turystów, co przekłada się na rozwój gospodarczy regionu, a także na zwiększenie zainteresowania historią i kulturą danego miejsca.

Skip to content