W poniedziałek 29 sierpnia przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Transportu Publicznego wspólnie z posłanką Pauliną Matysiak przeprowadzili pilotaż połączenia z Koronowa do Bydgoszczy w formule KOLEJ + BUS. Jest to element akcji #ZbiorKomemPrzezPolskę, którą koordynuje parlamentarzystka z partii Razem — jej celem jest zwrócenie uwagi na wykluczenie transportowe w Polsce oraz przedstawienie dobrych praktyk i rozwiązań.

Z autobusu do pociągu — to się sprawdza!

Zaproponowany model połączenia — jak zauważają członkowie stowarzyszenia — świetnie sprawdza się za granicą, np. w Czechach czy Niemczech. Autobus dowozi pasażerów na stację kolejową, gdzie mogą wygodnie przesiąść się na pociąg. W takim układzie kolej stanowi podstawowy środek transportu, a autobus pełni funkcję dowozową. Stąd właśnie pomysł, aby podobne rozwiązanie wprowadzić w jednej z kujawsko-pomorskich gmin, która mierzy się ze słabą ofertą komunikacyjną i brakiem autobusów poza tygodniem pracy.

— To idealny przykład tego, że kolej jest najbardziej efektywnym sposobem na poruszanie się w regionie. Pociągi nie stoją w korkach przed wjazdem do miasta, jeżdżą codziennie, nie mają „wolnego” w niedziele i święta na tej trasie — komentuje Paulina Matysiak. — Autobus dowożący codziennie pasażerów do stacji kolejowej jest zatem wygodnym rozwiązaniem. Pasażerowie z Koronowa dokładają starań, aby u nich też pojawiła się kolej — brakuje raptem ośmiu kilometrów torów, aby to było możliwe! — dodaje parlamentarzystka.

Z Koronowa do Bydgoszczy posłanka Matysiak wróciła autobusem.

Z nadzieją na przyszłość

Posłanka Matysiak trzyma kciuki za inicjatywę Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Transportu Publicznego. Liczy na to, że dzięki wspólnej akcji mieszkańcy Koronowa uzyskają lepszy dostęp do transportu publicznego, a inicjatywa stowarzyszenia będzie impulsem dla lokalnych władz samorządowych, aby rozwijać sieć komunikacyjną w regionie.

Skip to content