PAULINA MATYSIAK https://paulinamatysiak.pl Posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Sun, 22 Nov 2020 10:49:45 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.3 Interpelacja w sprawie udzielenia pomocy z budżetu państwa przewoźnikom autobusowym https://paulinamatysiak.pl/2020/11/19/interpelacja-w-sprawie-udzielenia-pomocy-z-budzetu-panstwa-przewoznikom-autobusowym/ Thu, 19 Nov 2020 18:16:53 +0000 https://paulinamatysiak.pl/?p=1191 16 listopada 2020 r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Tematem spotkania była sytuacja przewoźników autobusowych w związku z pandemią koronawirusa. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele przewoźników. W trakcie posiedzenia zespołu padło wiele pomysłów i propozycji, które mogą pomóc branży autobusowej przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa. Złożyliśmy na ręce ministrów […]

Artykuł Interpelacja w sprawie udzielenia pomocy z budżetu państwa przewoźnikom autobusowym pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
16 listopada 2020 r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Tematem spotkania była sytuacja przewoźników autobusowych w związku z pandemią koronawirusa. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele przewoźników. W trakcie posiedzenia zespołu padło wiele pomysłów i propozycji, które mogą pomóc branży autobusowej przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa.

Złożyliśmy na ręce ministrów trzech ministerstw: Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii interpelację.

Pytania jakie zostały skierowane do resortów

 1. Czy możliwe jest pokrycie kosztów stałych jakie ponosi branża transportowa w związku z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami sanitarnymi i trudną sytuacją gospodarczą? Jeśli tak to do jakiej wysokości? Jeżeli nie, to proszę o uzasadnienie.
 2. Czy wprowadzone przez Radę Ministrów RP rozporządzenie dopuszczające zajmowania 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej pojazdu zostanie wkrótce zmienione? Czy w rozporządzeniu zostaną wprowadzone zmiany wyłączające z niej np. przewoźników autobusowych i kolejowych, którzy prowadzą sprzedaż z rezerwacją miejsc? Jakimi kryteriami kierowała się Rada Ministrów przy wprowadzaniu tych przepisów w rozporządzeniu oraz z kim konsultowano te decyzje?
 3. Czy w związku z niewykorzystaniem przez samorządy środków w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych możliwe będzie wykorzystanie tychże środków na pomoc branży transportowej zamiast przeznaczania ich na Fundusz Drogowy? Czy zostaną znowelizowane odpowiednie przepisy tak by nie rodziło to podejrzeń nieuprawnionej pomocy publicznej?
 4. Na jaką pomoc rządową mogą liczyć kierowcy oraz osoby bezpośrednio zatrudnione i powiązane z branżą autobusową np. mechanicy pojazdów autobusowych? Czy rząd pokryje płatności składek ZUS za zatrudnionych pracowników na czas pandemii? Czy zostaną przygotowane kolejne tarcze antykryzysowe, które umożliwią wypłacenie postojowego kierowcom?
 5. W trakcie spotkania pojawił się wątek wyrejestrowywania pojazdów i rezygnacji z zezwolenia na przewozy osób. Ile pojazdów zostało wyrejestrowanych i ile rezygnacji z zezwolenia na przewozy osób zostało złożonych od marca 2020? Proszę o przedstawienie danych w tym zakresie.

Pod interpelacją podpisali się wszyscy członkowie Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, czyli posłowie i posłanki: Paulina Matysiak, Daria Gosek-Popiołek, Franciszek Sterczewski, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Hanna Gill-Piątek, Maciej Gdula, Wiesław Szczepański, Paweł Szramka i Marcelina Zawisza.

Artykuł Interpelacja w sprawie udzielenia pomocy z budżetu państwa przewoźnikom autobusowym pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Odpowiedź na interwencję ws. likwidacji Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu https://paulinamatysiak.pl/2020/11/12/odpowiedz-na-interwencje-ws-likwidacji-zespolu-placowek-wychowania-pozaszkolnego-w-sieradzu/ Thu, 12 Nov 2020 14:00:00 +0000 https://paulinamatysiak.pl/?p=1198 W czerwcu radni powiatu sieradzkiego podczas sesji rady zdecydowali o rozwiązaniu Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu. Radni zapewniali przy tym, że oferta zajęć dostępnych dla młodzieży się nie zmieni. Zajęcia prowadzone w ramach Młodzieżowego Domu Kultury oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego zostaną przejęte przez Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu. W związku z wieloma kontrowersjami, najpierw […]

Artykuł Odpowiedź na interwencję ws. likwidacji Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
W czerwcu radni powiatu sieradzkiego podczas sesji rady zdecydowali o rozwiązaniu Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu. Radni zapewniali przy tym, że oferta zajęć dostępnych dla młodzieży się nie zmieni. Zajęcia prowadzone w ramach Młodzieżowego Domu Kultury oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego zostaną przejęte przez Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu.

W związku z wieloma kontrowersjami, najpierw w czerwcu uczestniczyłam w posiedzeniu w sesji Rady Powiatu Sieradzkiego poświęconej tej sprawie. Następnie w ramach interwencji zwróciłam się do dyrektora Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu Grzegorza Gajdy z pytaniem o przyszłość młodzieży i pracowników zatrudnionych w placówce.

W odpowiedzi dostałam zapewnienie, że rozwiązane ZPWP miało charakter czysto formalny i administracyjny. Grzegorz Gajda poinformował mnie, że Młodzieżowy Dom Kultury oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportowy jako placówki oświatowe realizują dokładnie te same zadania w ramach zespołu pod nazwą Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu. Co istotne – żadna osoba nie straciła zatrudnienia i wszyscy utrzymali swoje etaty. 

Bardzo się cieszę, że ani młodzież, ani pracownicy nie ucierpieli na rozwiązaniu Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu. Chciałabym, żeby wszystkie moje interwencje kończyły się w tak pozytywny sposób. 

Artykuł Odpowiedź na interwencję ws. likwidacji Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Interwencja w sprawie biletu rocznego dla dzieci z rodzin wielodzietnych w Warszawie https://paulinamatysiak.pl/2020/11/12/interwencja-w-sprawie-biletu-rocznego-dla-dzieci-z-rodzin-wielodzietnych-w-warszawie/ Thu, 12 Nov 2020 12:54:00 +0000 https://paulinamatysiak.pl/?p=1164 Mnóstwo rodzin wielodzietnych w Warszawie korzysta z przysługującego im biletu rocznego. Do ubiegłego roku, aby otrzymać taki bilet należało złożyć wniosek wraz z potwierdzeniem rozliczenia podatkowego. Niestety w tym roku wymogi niezbędne do przedłużenia ważności lub otrzymania takiego biletu zmieniły się na niekorzyść osób, które mają do niego prawo. Mieszkańcy Warszawy w Punkcie Obsługi Klienta […]

Artykuł Interwencja w sprawie biletu rocznego dla dzieci z rodzin wielodzietnych w Warszawie pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Mnóstwo rodzin wielodzietnych w Warszawie korzysta z przysługującego im biletu rocznego. Do ubiegłego roku, aby otrzymać taki bilet należało złożyć wniosek wraz z potwierdzeniem rozliczenia podatkowego. Niestety w tym roku wymogi niezbędne do przedłużenia ważności lub otrzymania takiego biletu zmieniły się na niekorzyść osób, które mają do niego prawo. Mieszkańcy Warszawy w Punkcie Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego otrzymują informację, że niezbędne są pełne dane i podpisy starszego – dorosłego już rodzeństwa oraz przedstawienie pełnego rozliczenia PIT za 2019 rok i Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Nowe wymogi związane z korzystaniem z biletu rocznego dla rodzin wielodzietnych mieszkających w Warszawie są działaniem na szkodę mieszkańców, ponieważ nie zawsze jest możliwość uzyskania podpisu dorosłego rodzeństwa. W przypadku, gdy rodzeństwo studiuje w odległym mieście lub za granicą albo z innych przyczyn nie może złożyć podpisu, młodsi członkowie rodziny nie mogą skorzystać z biletu rocznego. Ponadto w okresie pandemii koronawirusa, procedury administracyjne powinny być upraszczane, tymczasem wprowadzone w tym zakresie zmiany tylko komplikują mieszkańcom Warszawy załatwianie spraw związanych z uzyskaniem biletu rocznego.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Co spowodowało zmianę przepisów dotyczących ubiegania się o bilet roczny dla rodzin wielodzietnych?
 2. Ile rodzin w okresie od 01.01.2020 do 30.09.2020 roku skorzystało z biletu dla rodzin wielodzietnych?
 3. Ile rodzin w okresie od 01.01.2019 do 30.09.2019 roku skorzystało z biletu dla rodzin wielodzietnych?

Artykuł Interwencja w sprawie biletu rocznego dla dzieci z rodzin wielodzietnych w Warszawie pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Interwencja do Marszałka w sprawie oferty pomocy z Niemiec https://paulinamatysiak.pl/2020/11/12/interwencja-do-marszalka-w-sprawie-oferty-pomocy-z-niemiec/ Thu, 12 Nov 2020 09:43:38 +0000 https://paulinamatysiak.pl/?p=1156 Pod koniec października bieżącego roku prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy, oferując w nim pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W swojej odpowiedzi prezydent Andrzej Duda podziękował za ten gest i zapewnił, że jeśli zajdzie taka potrzeba, Polska jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. […]

Artykuł Interwencja do Marszałka w sprawie oferty pomocy z Niemiec pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Pod koniec października bieżącego roku prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy, oferując w nim pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W swojej odpowiedzi prezydent Andrzej Duda podziękował za ten gest i zapewnił, że jeśli zajdzie taka potrzeba, Polska jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. Marcin Przydacz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oświadczył w mediach, że Polska czeka w tej sprawie na konkretna ofertę strony niemieckiej, ponieważ dotychczas w dwustronnych rozmowach nie poruszano tego tematu.
Nie czekając na negocjacje między rządami Polski i Niemiec, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, postanowił skorzystać z oferty strony niemieckiej i wystosował pisma do premierów dwóch niemieckich landów: Saksonii-Anhalt i Brandenburgii, informując ich, że jest pomocą Niemiec zainteresowany. W listach Marszałek pyta jakiego rodzaju pomoc nasz zachodni sąsiad może zaoferować. Do listów dołączono także wykaz sprzętu, potrzebnego do skutecznej walki z epidemią COVID-19 na Mazowszu.

W województwie łódzkim sytuacja szpitali i oddziałów zakaźnych, powołanych do walki z pandemią COVID-19 coraz bardziej się pogarsza. Brakuje personelu, ale także specjalistycznego sprzętu, który mógłby uratować życie wciąż rosnącej liczbie chorych. W tej sytuacji warto skorzystać z każdej oferty pomocy i nawiązywać współpracę nie tylko z instytucjami w Polsce, ale także za granicą.

W związku z powyższym zadałam Marszałkowi następujące pytania:
1) Czy znana jest Panu deklaracja pomocy Polsce ze strony Niemiec w walce z pandemią COVID-19?
2) Czy rozważa Pan nawiązanie współpracy między województwem łódzkim, a stroną niemiecką na rzecz walki z pandemią COVID-19 na terenie województwa?
3) Czy Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podjął działania na rzecz nawiązania ww. współpracy?
4) Czy Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego współpracuje lub planuje nawiązać współpracę z innymi krajami w związku ze zwalczaniem pandemii COVID-19 w województwie łódzkim?

Artykuł Interwencja do Marszałka w sprawie oferty pomocy z Niemiec pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Co z efektami realizacji Krajowego Programu Kolejowego? https://paulinamatysiak.pl/2020/11/11/co-z-efektami-realizacji-krajowego-programu-kolejowego/ Wed, 11 Nov 2020 16:31:00 +0000 https://paulinamatysiak.pl/?p=1178 We wrześniu podczas obrad sejmowej Komisji Infrastruktury przypomniałam, że wciąż czekam na odpowiedź na pytania zawarte w mojej interpelacji poselskiej nr 1924 w sprawie efektów realizacji Krajowego Programu Kolejowego z dnia 1 lutego 2020 roku. Chodziło w niej o dokładne zestawienie: linii kolejowych, kilometracji i długości odcinków składających się na łączną liczbę 9000 kilometrów torów, […]

Artykuł Co z efektami realizacji Krajowego Programu Kolejowego? pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
We wrześniu podczas obrad sejmowej Komisji Infrastruktury przypomniałam, że wciąż czekam na odpowiedź na pytania zawarte w mojej interpelacji poselskiej nr 1924 w sprawie efektów realizacji Krajowego Programu Kolejowego z dnia 1 lutego 2020 roku. Chodziło w niej o dokładne zestawienie:

 1. linii kolejowych, kilometracji i długości odcinków składających się na łączną liczbę 9000 kilometrów torów, jakie są ujęte do modernizacji w planie rzeczowym Krajowego Programu Kolejowego
 2. linii kolejowych, kilometracji i długości poszczególnych odcinków tych linii kolejowych, na których podniesiona zostanie prędkość jazdy pociągów po realizacji prac w ramach Krajowego Programu Kolejowego.

W odpowiedzi prezes PKP Polskie Linie Kolejowe p. Ireneusz Merchel zapowiedział: Modernizacja torów. 9 tys. km torów jest w tych projektach wskazane i jeżeli będzie taka potrzeba, to oczywiście przekażemy informacje na ten temat.

W związku z tym w trybie interwencji poprosiłam o udzielenie odpowiedzi na pytania:

 1. Jak wygląda zestawienie linii kolejowych, kilometracji i długości odcinków składających się na łączną liczbę 9000 kilometrów torów, jakie są ujęte do modernizacji w planie rzeczowym Krajowego Programu Kolejowego? Proszę o udostępnienie takiego zestawienia.
 2. Proszę o przedstawienie zestawienia linii kolejowych, kilometracji i długości poszczególnych odcinków tych linii kolejowych, na których podniesiona zostanie prędkość jazdy pociągów po realizacji prac w ramach Krajowego Programu Kolejowego.

Artykuł Co z efektami realizacji Krajowego Programu Kolejowego? pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Święto Niepodległości w województwie łódzkim https://paulinamatysiak.pl/2020/11/11/swieto-niepodleglosci-w-wojewodztwie-lodzkim/ Wed, 11 Nov 2020 16:03:00 +0000 https://paulinamatysiak.pl/?p=1168 W 102. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę złożyłam kwiaty osobiście w Zgierzu, Pabianicach i Łodzi, wraz z kolegą z klubu sejmowego, posłem Tomaszem Trelą, osobami z lokalnych struktur SLD, Wiosny i Razem. Dodatkowo w moim imieniu w Kutnie złożyła dyrektorka mojego biura poselskiego, Kinga Łuczak, a w Skierniewicach Marta Panak z Zarządu okręgu łódzkiego Razem.

Artykuł Święto Niepodległości w województwie łódzkim pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
W 102. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę złożyłam kwiaty osobiście w Zgierzu, Pabianicach i Łodzi, wraz z kolegą z klubu sejmowego, posłem Tomaszem Trelą, osobami z lokalnych struktur SLD, Wiosny i Razem. Dodatkowo w moim imieniu w Kutnie złożyła dyrektorka mojego biura poselskiego, Kinga Łuczak, a w Skierniewicach Marta Panak z Zarządu okręgu łódzkiego Razem.

Artykuł Święto Niepodległości w województwie łódzkim pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Olsztyn: interwencja w sprawie działań policji https://paulinamatysiak.pl/2020/11/09/olsztyn-interwencja-w-sprawie-dzialan-policji/ Mon, 09 Nov 2020 16:56:00 +0000 https://paulinamatysiak.pl/?p=1184 O interwencję zwróciły się do mnie osoby biorące udział w spacerze mającym miejsce 9 listopada w Olsztynie, ponieważ czynności podjęte w stosunku do nich przez obecnych na miejscu policjantów podczas tego spaceru uważają za bezprawne. Na ich spacer Policja stawiła się bardzo licznie i od samego początku zaczęła ich legitymować. Osoby te były legitymowane bez […]

Artykuł Olsztyn: interwencja w sprawie działań policji pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
O interwencję zwróciły się do mnie osoby biorące udział w spacerze mającym miejsce 9 listopada w Olsztynie, ponieważ czynności podjęte w stosunku do nich przez obecnych na miejscu policjantów podczas tego spaceru uważają za bezprawne. Na ich spacer Policja stawiła się bardzo licznie i od samego początku zaczęła ich legitymować. Osoby te były legitymowane bez podania podstawy prawnej i rodzaju wykroczenia, jakie popełniły oraz straszone skierowaniem sprawy do sądu. Nie było mowy o pouczeniu. Czasem były informowane przez policjantów o tym, że uczestniczą w zgromadzeniu publicznym. Ich spacer przebiegał pokojowo i spokojnie, a opresyjne działania Policji polegające na zastraszaniu sądem, zajeżdżaniu drogi samochodami, komunikatach z głośników o tym, że poniosą konsekwencje były zupełnie nieadekwatne do sytuacji. Policjanci swoje działania kierowali szczególnie w stosunku do osób z transparentami i głównie te osoby były legitymowane i spisywane. Spisywano także treść transparentów.

Sposób postępowania Policji w sposób rażący narusza §2 Rozporządzenia Rady Ministrówz dnia 29 września 2015 roku w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów, który brzmi następująco:

§2. 1. Policjant, który przystępuje do czynności służbowych związanych z wykonywaniem uprawnień określonych w §1 pkt 1–4, 6, 8 i 9, podaje swój stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, a także podstawę prawną i przyczynę podjęcia czynności służbowej.
2. Policjant nieumundurowany przy wykonywaniu uprawnień, o których mowa w ust.1, innych niż określone w art. 61 ustawy, okazuje ponadto legitymację służbową, a na żądanie osoby, wobec której podjęto wykonywanie tych uprawnień, okazuje ją w sposób umożliwiający odnotowanie danych w niej zawartych.
3. Policjant po zakończeniu wykonywania czynności służbowych, o których mowa w §1 pkt 1–4 i 6, informuje ustnie osobę, wobec której podjęto te czynności, oprawie złożenia do właściwego miejscowo prokuratora zażalenia na sposób przeprowadzenia tych czynności.

W związku z powyższym zwraciłam się do Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Na jakiej podstawie prawnej legitymowano i spisywano osoby biorące udział w spacerze, który odbył się 9 listopada 2020 r. w Olsztynie?
 2. Jakie jednostki policji i w jakiej ilości dokonywały tych czynności od 17:50 do 20:00?
 3. Na jakiej podstawie prawnej podczas tego spaceru policjanci brali do rąk własnych okazywane dowody osobiste osób legitymowanych i spisywanych oraz informowali osoby legitymowane i spisywane, że brak zgody na danie im do rąk własnych okazywanych dowodów osobistych podlega wykroczeniu Art. 65. KW?
 4. Ile osób zostało wylegitymowanych i spisanych podczas tego spaceru w podziale na ich wiek i płeć?
 5. Jakie konsekwencje poniosą te osoby i dlaczego straszono je skierowaniem sprawy do sądu?
 6. Jakie komunikaty poprzez nagłośnienie podczas tego spaceru padały do jego uczestników od ul. Adama Mickiewicza do końca podejmowania wobec nich czynności?
 7. Na jakiej podstawie policja dokonała czynności wyłączenia z ruchu samochodowego okolic ronda łączącego ul. Dworcową z aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego?
 8. Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte w stosunku do policjantów, którzy w sposób niezgodny z prawem wykonywali swoje czynności lub przekroczyli uprawnienia?
 9. Jakie czynności podejmowała policja po zakończeniu czynności wobec wymienionych osób spacerujących, licznie oraz w sposób ciągły przejeżdżając wzdłuż ul. Dąbrowszczaków, szczególnie na wysokości ul. Dąbrowszczaków 10?
 10. Na jakiej podstawie policjanci od 23 października 2020 r. do 9 listopada 2020 r., zarówno umundurowani, jak i nie, podejmują czynności, stojąc przy ulicy Dąbrowszczaków 10 w Olsztynie oraz naprzeciw Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie?
 11. Ile osób zostało wylegitymowanych i spisanych, z podziałem na wiek i płeć, między 23.10. a 09.11, w związku ze swoim spacerowaniem, w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który został wydany 22.10.2020 r.?

Artykuł Olsztyn: interwencja w sprawie działań policji pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Połączenia autobusowe w powiecie włocławskim – interwencja https://paulinamatysiak.pl/2020/11/09/polaczenia-autobusowe-w-powiecie-wloclawskim-interwencja/ Mon, 09 Nov 2020 16:44:00 +0000 https://paulinamatysiak.pl/?p=1181 Połączenia autobusowe między Włocławkiem i gminami powiatu włocławskiego funkcjonują dosyć sprawnie, jednak zazwyczaj ich regularność spada w godzinach popołudniowych, co może utrudniać niektórym mieszkańcom podjęcie pracy w systemie zmianowym czy prowadzenie życia kulturalno-towarzyskiego w godzinach popołudniowych. Drugim problemem jest niewystarczająca liczba połączeń autobusowych pomiędzy poszczególnymi gminami powiatu włocławskiego. Mieszkańcom Lubienia Kujawskiego trudno jest dojechać do […]

Artykuł Połączenia autobusowe w powiecie włocławskim – interwencja pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Połączenia autobusowe między Włocławkiem i gminami powiatu włocławskiego funkcjonują dosyć sprawnie, jednak zazwyczaj ich regularność spada w godzinach popołudniowych, co może utrudniać niektórym mieszkańcom podjęcie pracy w systemie zmianowym czy prowadzenie życia kulturalno-towarzyskiego w godzinach popołudniowych.

Drugim problemem jest niewystarczająca liczba połączeń autobusowych pomiędzy poszczególnymi gminami powiatu włocławskiego. Mieszkańcom Lubienia Kujawskiego trudno jest dojechać do pobliskiego Chodcza w dni wolne od pracy. Oprócz rozwijania sieci połączeń między gminami a Włocławkiem dobrym działaniem byłoby zorganizowanie regularnych kursów pomiędzy poszczególnymi gminami.

Trzecim tematem, który mnie interesuje są połączenia między południowymi gminami powiatu włocławskiego a gminami położonymi w powiecie kutnowskim. Brakuje połączeń pomiędzy Lubieniem Kujawskim, Chodczem oraz Dąbrowicami czy Łaniętami.
Granice powiatów i województw stają się w tym przypadku barierami praktycznie nie do pokonania dla ludzi nieposiadających własnego pojazdu transportu.

Napisałam w tej sprawie do Starosty Powiatu z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Czy Zarząd Powiatu rozważa zwiększenie liczby połączeń autobusowych z Włocławka do innych miejscowości powiatu włocławskiego w godzinach popołudniowych?
 2. Czy są plany stworzenia sieci kursów autobusowych kursujących regularnie, także w dni wolne od pracy, pomiędzy różnymi gminami?
 3. Czy Zarząd Powiatu prowadził już jakieś rozmowy z Zarządem Powiatu Kutnowskiego na temat połączeń autobusowych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą gminami?

Artykuł Połączenia autobusowe w powiecie włocławskim – interwencja pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
UOKiK zajmie się sprawą przesyłek poleconych https://paulinamatysiak.pl/2020/11/09/uokik-zajmie-sie-sprawa-przesylek-poleconych/ Mon, 09 Nov 2020 14:04:46 +0000 https://paulinamatysiak.pl/?p=1150 Niedawno informowałam o sprawie przesyłek poleconych wrzucanych do skrzynek na listy bez pokwitowania odbioru. Dostałam właśnie informację, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zdecydował o zajęciu się tym tematem. W piśmie, które otrzymałam UOKiK argumentuje, że o ile na stronie internetowej Poczty Polskiej znajdują się informacje na temat zmiany w sposobie świadczenia usług dotyczącej przesyłek […]

Artykuł UOKiK zajmie się sprawą przesyłek poleconych pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Niedawno informowałam o sprawie przesyłek poleconych wrzucanych do skrzynek na listy bez pokwitowania odbioru. Dostałam właśnie informację, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zdecydował o zajęciu się tym tematem.

W piśmie, które otrzymałam UOKiK argumentuje, że o ile na stronie internetowej Poczty Polskiej znajdują się informacje na temat zmiany w sposobie świadczenia usług dotyczącej przesyłek poleconych, o tyle już na podstronie o tych przesyłkach informacji brak. Będzie też wyjaśniana kwestia informowania klientów Poczty w momencie wykupywania usługi.

Do Poczty Polskiej wkrótce trafi pismo z wystąpieniem z zakresu ochrony konkurencji i konsumenta, a Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej otrzyma pismo z prośbą o zajęcie stanowiska.

Bardzo cieszę się, że moja interwencja spotkała się z pozytywnym odbiorem i mam nadzieję, że dzięki temu zostaną wprowadzone zmiany korzystne dla korzystających z usług Poczty Polskiej.

Artykuł UOKiK zajmie się sprawą przesyłek poleconych pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
Interwencja w sprawie wyciągania konsekwencji wobec nauczycieli za udział w protestach https://paulinamatysiak.pl/2020/11/07/interwencja-w-sprawie-wyciagania-konsekwencji-wobec-nauczycieli-za-udzial-w-protestach/ Sat, 07 Nov 2020 14:52:00 +0000 https://paulinamatysiak.pl/?p=1153 29 października 2020 roku w serwisie internetowym Kuratorium w Łodzi zamieszczony został list skierowany do dyrektorów szkół, w którym Kurator apeluje, aby nauczyciele i uczniowie nie brali udziału w publicznych zgromadzeniach, podkreślając że udział w nich jest (w myśl obowiązujących przepisów) niezgodny z prawem. Jest tam też informacja, że Kuratorium otrzymuje sygnały, że nauczyciele zachęcają […]

Artykuł Interwencja w sprawie wyciągania konsekwencji wobec nauczycieli za udział w protestach pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>
29 października 2020 roku w serwisie internetowym Kuratorium w Łodzi zamieszczony został list skierowany do dyrektorów szkół, w którym Kurator apeluje, aby nauczyciele i uczniowie nie brali udziału w publicznych zgromadzeniach, podkreślając że udział w nich jest (w myśl obowiązujących przepisów) niezgodny z prawem. Jest tam też informacja, że Kuratorium otrzymuje sygnały, że nauczyciele zachęcają uczniów i wychowanków do angażowania się w manifestacje, strajki i protesty, mające charakter zgromadzeń.

Z doniesień medialnych wynika także, że Kurator zgłosił do Ministerstwa Edukacji Narodowej trzy przypadki namawiania uczniów przez nauczycieli do wzięcia udziału w protestach, trwających w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Zgodnie z zapowiedzią MEN w stosunku do nauczycieli, którzy brali udział w protestach lub namawiali uczniów do udziału w nich, zostaną wyciągnięte konsekwencje.

W mojej ocenie wyciąganie konsekwencji w stosunku do nauczycieli biorących udział w protestach lub rozmawiających o nich z młodzieżą szkolną jest jawnym ograniczaniem ich praw wolności słowa, sumienia i poglądów. Szkoła, zwłaszcza średnia, jest środowiskiem, gdzie spotykają się osoby reprezentujące różne poglądy, gdzie kształtują się postawy młodych ludzi, gdzie z rówieśnikami i nauczycielami mogą oni dyskutować o przemianach politycznych i społecznych otaczającego ich świata.
Niemoralne i nieetyczne jest zastraszanie nauczycieli i pedagogów konsekwencjami, które mieliby ponieść za dyskusje światopoglądowe z uczniami oraz posiadanie i wyrażanie poglądów innych niż te, które reprezentuje partia rządząca. Udział w protestach i ich popieranie wynika z prawa do wolności przekonań każdego Polaka (także nauczyciela i ucznia), które gwarantuje mu Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Zamknięcie ust nauczycielom i straszenie ich konsekwencjami nie spowoduje tego, że młodzież zacznie wyznawać wartości zgodne z oczekiwaniami rządzących.

Wykorzystywanie pandemii, aby uciszyć protestujących uczniów i nauczycieli, niezgadzających się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, jak również przekazywanie ich danych Ministerstwu Edukacji Narodowej uważam za skandaliczne.
Ponadto ani Kurator Oświaty, ani MEN nie są organami właściwymi w sprawie rozstrzygania o zachowaniu lub niezachowaniu zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii koronawirusa.

W związku z powyższym zwróciłam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1) Na jakiej podstawie prawnej wyciągane będą konsekwencje wobec nauczycieli, którzy brali udział w protestach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego lub namawiali uczniów do uczestnictwa w tych pochodach?
2) Jakie konsekwencje czekają nauczycieli, o których mowa w pytaniu pierwszym?

Artykuł Interwencja w sprawie wyciągania konsekwencji wobec nauczycieli za udział w protestach pochodzi z serwisu PAULINA MATYSIAK.

]]>