Czy podróże między Polską, Słowacją i Węgrami staną się prostsze? Wielu podróżnych z niecierpliwością oczekuje na uruchomienie transgranicznych połączeń autobusowych i kolejowych na trasach Krynica—Bardejov, Bukowina Tatrzańska—Trstena oraz Kraków—Muszyna—Koszyce—Budapeszt. Liczba podróżujących między tymi krajami rośnie. Według posłanki Pauliny Matysiak, opóźnienia w wydawaniu licencji na te połączenia mogą doprowadzić do zlikwidowania tych tras, zanim zdążą zdobyć popularność.

Głos społeczeństwa

Posłanka skierowała do Ministerstwa Infrastruktury pytania dotyczące terminu wydania licencji, przyspieszenia działań ministerstwa oraz podjęcia starań w celu uproszczenia unijnych przepisów.

Odpowiedź z Ministerstwa

Na pytania posłanki odpowiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Wyjaśnił, że procedura uruchomienia połączeń transgranicznych jest uregulowana przepisami Unii Europejskiej. Decyzje w sprawie wniosków są wydawane przez odpowiedni organ w terminie czterech miesięcy od daty otrzymania wniosku.

Co ważne, wniosek dotyczący połączenia Krynica-Zdrój — Kurov (Krynica — Bardejov) został rozpatrzony pozytywnie. Ministerstwo Infrastruktury wydało zezwolenie dla Kolei Słowackich na realizację przewozów regularnych na trasie Bukowina Tatrzańska—Trstena.

Jakie są plany?

Oprócz tego pozostaje kwestia połączenia kolejowego Kraków — Budapeszt przez Muszynę i Koszyce. W tym przypadku zachodzi konieczność wypracowania porozumienia ze stronami zainteresowanymi uruchomieniem tego połączenia, czyli z Słowacją i Węgrami. Zaznaczono, że ewentualna realizacja połączenia na tych kierunkach jest możliwa dopiero po wybudowaniu nowej linii kolejowej oraz zmodernizowaniu istniejącej. Realizacja tego projektu przez PKP PLK S.A. determinuje dalsze procedowanie przez Ministerstwo Infrastruktury w kwestii uruchomienia nowego połączenia.

Z całością odpowiedzi można zapoznać się na stronie Sejmu.

Skip to content