Od dwóch lat zmagamy się z pandemią COVID-19. Ten bezlitosny wirus pozostawia za sobą śmiertelne żniwo w postaci naszych bliskich, przyjaciół czy też sąsiadów. Pandemia wcale nie ustępuje i codziennie od nowa stajemy z nią do walki.
Śmiercionośny wirus
Koronawirus przybył do Polski 4 marca ubiegłego roku. Od tego czasu pandemia spowodowała ponad dwieście tysięcy ofiar. Groźny wirus przemieszcza się w zaskakująco szybkim tempie i w bardzo prosty sposób. Z każdym tygodniem rośnie fala zachorowań oraz przedwczesnych zgonów Polek i Polaków.
Jest to największa fala śmierci od czasów II wojny światowej, z każdym dniem ta liczba wzrasta. Aby przezwyciężyć pandemię, należy przestrzegać podstawowych zasad, takich jak dokładna higiena, zachowywanie bezpiecznej odległości czy nakładanie maseczek. Skuteczne są również powszechne szczepienia, które pomagają opanować trudną sytuację epidemiczną.
Uchwała w sprawie uczczenia pamięci ofiar pandemii COVID-19
W obliczu tej sytuacji do Sejmu został skierowany projekt uchwały, który zakłada uczczenie pamięci wszystkich tych, którzy w walce z koronawirusem ponieśli śmierć. Jest to również gest solidarności parlamentu wobec rodzin i bliskich zmarłych, doświadczających osobistych tragedii. Są to niedokończone sprawy, zerwane nagle miłości, przyjaźnie i marzenia. Pustka pozostanie z wieloma osobami jeszcze na długo po zatrzymaniu koronawirusa. Sejm w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie obywateli i obywatelek łączy się z nimi w żałobie i oddaje cześć ofiarom pandemii.
Tekst uchwały został stworzony przy dużym wkładzie Agnieszki Lamek-Kochanowskiej oraz Bartosza Migasa z Rady Krajowej partii Razem. W tej chwili projekt uchwały czeka nadanie numeru druku w parlamencie, a przedstawicielką wnioskodawców będzie posłanka Paulina Matysiak. Autorzy i autorki uchwały liczą na przyjęcie jej przez Sejm ponad podziałami.
Projekt wpłynął do Sejmu 3 grudnia (druk nr 1842). 14 grudnia skierowano go do I-go czytania w Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Treść uchwały zamieszczamy poniżej.
