Od dwóch lat zmagamy się z pandemią COVID-19. Ten bezlitosny wirus pozostawia za sobą śmiertelne żniwo w postaci naszych bliskich, przyjaciół czy też sąsiadów. Pandemia wcale nie ustępuje i codziennie od nowa stajemy z nią do walki. 

Śmiercionośny wirus

Koronawirus przybył do Polski 4 marca ubiegłego roku. Od tego czasu pandemia spowodowała ponad dwieście tysięcy ofiar. Groźny wirus przemieszcza się w zaskakująco szybkim tempie i w bardzo prosty sposób. Z każdym tygodniem rośnie fala zachorowań oraz przedwczesnych zgonów Polek i Polaków. 

Jest to największa fala śmierci od czasów II wojny światowej, z każdym dniem ta liczba wzrasta. Aby przezwyciężyć pandemię, należy przestrzegać podstawowych zasad, takich jak dokładna higiena, zachowywanie bezpiecznej odległości czy nakładanie maseczek. Skuteczne są również powszechne szczepienia, które pomagają opanować trudną sytuację epidemiczną. 

Uchwała w sprawie uczczenia pamięci ofiar pandemii COVID-19

W obliczu tej sytuacji do Sejmu został skierowany projekt uchwały, który zakłada uczczenie pamięci wszystkich tych, którzy w walce z koronawirusem ponieśli śmierć. Jest to również gest solidarności parlamentu wobec rodzin i bliskich zmarłych, doświadczających osobistych tragedii. Są to niedokończone sprawy, zerwane nagle miłości, przyjaźnie i marzenia. Pustka pozostanie z wieloma osobami jeszcze na długo po zatrzymaniu koronawirusa. Sejm w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie obywateli i obywatelek łączy się z nimi w żałobie i oddaje cześć ofiarom pandemii.

Tekst uchwały został stworzony przy dużym wkładzie Agnieszki Lamek-Kochanowskiej oraz Bartosza Migasa z Rady Krajowej partii Razem. W tej chwili projekt uchwały czeka nadanie numeru druku w parlamencie, a przedstawicielką wnioskodawców będzie posłanka Paulina Matysiak. Autorzy i autorki uchwały liczą na przyjęcie jej przez Sejm ponad podziałami.

Projekt wpłynął do Sejmu 3 grudnia (druk nr 1842). 14 grudnia skierowano go do I-go czytania w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Treść uchwały zamieszczamy poniżej.

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia … 2021 r. 

w sprawie uczczenia pamięci ofiar pandemii COVID-19 

Już drugi rok mierzymy się z pandemią koronawirusa, który właśnie teraz atakuje szczególnie mocno, powodując przypływ nowych zachorowań, hospitalizacji, ciężkich załamań stanu zdrowia i śmierci. Zarazy występowały już wcześniej w historii Polski, jednak ogromna większość z nas spotyka się po raz pierwszy z chorobą, która w tak szybki i bezwzględny sposób spowodowała już ponad dwieście tysięcy przedwczesnych zgonów mieszkanek i mieszkańców Rzeczypospolitej Polskiej. 
Tak ogromna fala śmierci nie przeszła przez nasz kraj od czasów II Wojny Światowej. Z każdym tygodniem rośnie liczba osobistych tragedii ludzi, którzy gasną pod respiratorami, ale także tragedii całych rodzin, które straciły babcie i dziadków, matki i ojców, córki i synów, siostry i braci, żony i mężów, przyjaciółek i przyjaciół, koleżanek i kolegów, sąsiadek i sąsiadów. Dwieście tysięcy osób, które z powodu pandemii odeszły przedwcześnie, pozostawiły po sobie pustkę, przerwane miłości i przyjaźnie, niedokończone sprawy, niezrealizowane marzenia, niewykorzystane szanse. 
Te dwieście tysięcy osobistych historii zbiera się w jedną, zbiorową, narodową tragedię. Tragedię, której rozmiar jest jeszcze niewysłowiony, której łzy nie zostały jeszcze wypłakane, po której żałoba nie została jeszcze przepracowana. Tragedię pozostawiającą po sobie cierpienie indywidualne, które powszechnie nie wybrzmiewa. Cierpienie, które umyka państwowym instytucjom spadając na barki najbliższych ofiar pandemii. 
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w poczuciu solidarności międzypokoleniowej, w poczuciu jedności, wspólnoty i odpowiedzialności za życie i zdrowie mieszkanek i mieszkańców naszego państwa, oddaje cześć pamięci wszystkich ofiar oraz solidaryzuje się z ich najbliższymi, stając ramię w ramię z Polkami i Polakami w przeżywaniu naszej wspólnej, narodowej żałoby.
Skip to content