Obecnie w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach prowadzony jest pilotażowy program rehabilitacji pocovidowej. Od 30.07.2020 r. do 31.12.2020 roku w programie wzięło udział 234 pacjentów, w tym 55 osób po 65 roku życia. Jak wynika z informacji przekazanych przez Szpital MSWiA w Głuchołazach, zainteresowanie udziałem w programie jest bardzo duże. W kolejce oczekuje aż 2600 osób (dane na dzień 10.03.2021 r.) i są to osoby z całej Polski. Ponadto na Posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej, które odbyło się 13.04.2021 sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska wspomniał, że umowy w związku z prowadzeniem rehabilitacji pocovidowej są już w trakcie podpisywania.

Poprosiłam Ministra Zdrowia o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy w związku z dużym zainteresowaniem programem, Ministerstwo rozważa możliwość otwarcia drugiego punktu, gdzie byłby prowadzony pilotażowy program rehabilitacji pocovidowej, np. w Polsce centralnej lub północnej, co ułatwiłoby dotarcie do ośrodka pacjentom z północno-wschodnich rejonów Polski?
  2. Co zdecydowało o wyborze do pilotażowego programu rehabilitacji pocovidowej Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach?
  3. Dlaczego do programu nie wybrano szpitala położonego w centralnej części Polski, co ułatwiłoby dojazd do niego osobom, cierpiącym na różne dolegliwości i powikłania w związku z przebytą chorobą COVID-19?
  4. Z iloma szpitalami są już podpisane umowy na prowadzenie rehabilitacji pocovidowej?
  5. Ile szpitali docelowo ma w Polsce świadczyć usługi z zakresu rehabilitacji pocovidowej i lu pacjentów łącznie będą w stanie przyjąć te szpitale?
  6. W jakim terminie planowane jest rozpoczęcie rehabilitacji pocovidowej w tych szpitalach?
Skip to content