Z łowickich mediów dotarła do mnie informacja, że autobusy MZK w Łowiczu nie zabierają z przystanków autobusowych wszystkich uczniów, którzy mają wykupione bilety miesięczne. Na przystankach już pierwszego dnia nauki pozostawionych zostało kilkudziesięciu uczniów. W niektórych miejscowościach, pomimo iż osoby czekały na przystankach, autobus w ogóle się nie zatrzymał. Rodzice skarżą się na tę sytuację, bo nie zawsze mają możliwość odwiezienia swoich dzieci do szkół. Kierowcy sytuację tę tłumaczą ograniczeniami spowodowanymi przez koronawirusa i czerwoną strefą. Dyrektor MZK w Łowiczu Bogdan Suchanek otrzymał już wiele skarg, jednak z powodu braku pieniędzy i ograniczonej liczby kierowców nie ma możliwości wysyłania w godzinach porannych po dwa autobusy, aby wszyscy podróżni mogli bezpiecznie dojechać do pracy i do szkoły.

Zapewnienie bezpłatnego dowozu dzieci do szkół oraz opieka w trakcie trwania transportu jest obowiązkiem gminy. Pozostawienie dzieci i niepełnoletniej młodzieży na przystankach autobusowych przez autobusy miejskie przy jednoczesnym braku autobusu szkolnego, podczas, gdy rodzice pracują nie może mieć miejsca. Rodzic nie zawsze może natychmiast przyjechać po dziecko na przystanek i zapewnić mu opiekę. Ponadto uczniowie z Łowicza i okolic dojeżdżają do szkoły odpłatnie korzystając z usług MZK w Łowiczu. MZK nie oferuje niestety kursów autobusów szkolnych, które zabierałyby tylko uczniów. Takie rozwiązanie może jednak powstać jedynie w ścisłej współpracy MZK z samorządem Miasta i Gminy Łowicz.

W związku z powyższym poprosiłam Burmistrza Łowicza o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jak samorząd Miasta i Gminy Łowicz zamierza rozwiązać opisany w niniejszym piśmie problem?
  2. Czy zamierzają Państwo wprowadzić autobusy szkolne, których przejazdy byłyby finansowane z budżetu Miasta i gminy Łowicz?
  3. Jakie inne rozwiązania proponują Państwo po negocjacjach z MZK w Łowiczu?