Niestety docierają do nas niepokojące informacje o tym, że pracownikom sklepów Kaufland i Biedronka w ostatnim czasie wydłużono godziny pracy. Dlatego my, posłanki i posłowie Razem: Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Adrian Zandberg i Marcelina Zawisza, złożyliśmy interwencję poselską do firm Jeronimo Martins Polska (właściciela sieci Biedronka) i Kaufland z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

▪️Czy decyzja o wydłużeniu czasu pracy była konsultowana z pracownikami oraz związkami zawodowymi?
▪️Czy wydłużając czas pracy, brano pod uwagę̨ możliwości dojazdu pracowników do miejsca pracy? W wielu przypadkach późna godzina zamknięcia sklepu to brak możliwości powrotu do domu komunikacją publiczną.
▪️Czy w związku ze zmianą godzin otwarcia sklepów zatrudniono nowych pracowników?
▪️Czy względem zatrudnionych w sklepach osób są̨ przestrzegane zapisy art. 132 Kodeksu Pracy i pracownikom przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku?
▪️Czy względem zatrudnionych w sklepach osób są̨ przestrzegane zapisy art. 133 Kodeksu Pracy i pracownikom przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku?

Nie może być tak, że pracodawcy wykorzystują ten ciężki dla wszystkich okres na łamanie kodeksu pracy i praw pracowniczych. Nie ma i nigdy nie będzie naszej zgody na bezprawne i niesprawiedliwe traktowanie pracownic i pracowników. Liczymy na pilną i konkretną odpowiedź przedstawicieli obu firm.